Bugün - 30 Ocak 2015 Cuma
Rize 19°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Rize Çevre Ekonomi Rizespor Sağlık Yaşam Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Diğer »
Haber Detayları

Bağkur SGK Affı Ne Zaman Çıkacak

Bağkur Ve Ssk Prim Affı , Torba Yasa’yla gelecek Bağ-Kur borcu yapılandırma sayesinde yaklaşım 3 milyon Bağ-kur’lu borçlarını yapılandıracak

Ekonomi Haberi - 27 Ocak 2014 Pazartesi - 23:36
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...
2014 Yılı Bağkur ve SGK gibi kurumlarıda kapsayacak büyük af yasa tasarısı Meclise gönderilmek için hazırlanıyor.Muhtemelen 2 ayda TBMM'de onaylanacak olan af için bir çok vatandaş bekliyor.
 
Bağkur affı ne zaman yürürlülüğe girecek? Bağkur affı primlerini ödemeyenlere ne tür şartlar getiriyor? Vergi ve prim borcu nasıl yapılandırılacak? Taksit ödeme yapılabilir mi?
 
Sosyal güvenlik sisteminde köklü değişikler getiren yasa Meclis"te kabul edilirken, Bağ- Kur"lunun borcuna af, emeklinin borcuna da yapılandırma geldi. Yeni yasa ile 600 bin esnaf prim borçlarının yapılandırması uygulamasından yararlanacak. Bağ-Kur"lu sigortalıların geçmişte SSK ve Emekli Sandığı"ndan kaynaklanan hizmet birleştirmelerinde ortaya çıkan basamak farkları da son bulacak.
 
Sigorta birleştirmesi yapanların mevcut durumu korunacak. Sigorta birleştiren, ilk tercih ettiği basamaktan devam edecek. Yasaya göre, Sosyal Güvenlik Kurumu"ndan (SGK) emekli aylığı aldığı halde, esnaf olarak yeniden işyeri açan ve ödenmesi gereken primi ödemeyenlere de yapılandırma geldi. Bu durumda olan esnaf, 3 ay içinde başvurarak prim borcunu yapılandırabilecek.
Bağ-Kur prim borcu olanlara af ve yapılandırma yaklaşık 3 milyon, Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olanlara af ve yapılandırma ise yaklaşık 4 milyon kişiyi ilgilendiriyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammı konusunun da bu ay karara bağlanması bekleniyor.
 
Milyonlarca çalışana torba toplantıdan neler çıkacak?
İntibak konusunda anlaşmaya varılırsa, konunun torba tasarıda yer alacağı ifade ediliyor. Uzun süredir konuşulan doğum teşviği paketinin de torba yasa tasarısına ekleneceği konuşuluyor. Taşeron işçilerin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmanın da torba yasaya eklenmesi bekleniyor. Bu düzenlemelerin de yer aldığı 50 konunun, bugün masaya yatırılıp detaylarıyla konuşulacağı belirtiliyor.
Bağkur Affında Son Durum
Milyonlarca kişinin dörtgözle beklediği Torb Yasa için geri sayım başladı. Torba'dan binlerce bağ-Kur mağduru için yeni düzenlemeler de çıktı. Bağ-Kur borçlarının affı bunlardan biri. 2014 yılında Bağ-Kur borçları böyle silinecek.
Üzerinde durulan düzenlemeye göre; Bağ-Kur'a prim borcu olanlar, gecikme zamlarının yüzde 50'si silinerek 36 aya kadar taksitle borcu ödeme imkanına sahip olacak. 24 aydan çok borcu olanların isterlerse hem borçları hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek.
2014 yılı Bağ-Kur affı yeni düzenleme
Milyonlarca kişinin dörtgözle beklediği Torb Yasa için geri sayım başladı. Torba'dan binlerce bağ-Kur mağduru için yeni düzenlemeler de çıktı. Bağ-Kur borçlarının affı bunlardan biri. 2014 yılında Bağ-Kur borçları böyle silinecek.
Üzerinde durulan düzenlemeye göre; Bağ-Kur'a prim borcu olanlar, gecikme zamlarının yüzde 50'si silinerek 36 aya kadar taksitle borcu ödeme imkanına sahip olacak. 24 aydan çok borcu olanların isterlerse hem borçları hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek.
 
Bu durumda borçlu dönem sigortaya eklenmeyecek. 2 yıldan fazla prim borcu olan esnafın, emekliliği için kendisine yetecek süreyi borçlanması da mümkün olacak. 24 aydan daha kısa süreli prim borcu olanlar için ise taksitlendirme yapılabiliyor. Milliyet"in haberine göre, esnafın Sosyal Güvenlik Kurumu"na (SGK) prim borcu çığ gibi birikti. Şu an için Bağ – Kur (4/b) primlerini ödeyemedikleri için serbest meslek sahiplerinin SGK"ya 22 milyar TL civarı borcu var.
 
SGK yönetimi geçtiğimiz günlerde bir önlem olarak prim borcu 6 bin TL ve üzerinde olan yaklaşık 1 milyon esnafa ödeme yazısı gönderdi. 6183 Sayılı Amme Alacakları Yasası kapsamında borçların ödenebileceği hatırlatıldı. SGK esnaftan tahsil edemediği prim borçları için ayrıca yeni bir düzenlemeye gidiyor. Meclis"e henüz sevk edilen yeni bir Torba Yasa ile prim borcu olanlar için alternatif ödeme imkânları getiriliyor.
 
Yeni yasaya göre Bağ – Kur (4/b) kapsamında prim borcu olanlardan, 24 ay ve üzeri borca sahip olanların borçları, 3 aylık ödeme süresi tanındıktan sonra, ödenmemesi durumunda sigortalılık süreleriyle birlikte silinecek. Yani borçlu oldukları dönemler sigortalı olarak artık değerlendirilmeyecek.
 
Ancak bu durumda olanlar, hesaplarından silinen sigortalılık sürelerini yürürlükte olan "borçlanma" kuralları çerçevesinde daha sonra borçlandıkları takdirde, tekrar kazanacak. Yani sigortalılık sürelerini kaybetmeyecekler. Burada tamamen kişi tercihi esas alınacak.
 
Getirilecek bu yeni düzenleme, serbest meslek sahiplerinin prim borçları bakımından bir nevi "af" olarak nitelendirilebilir. Çünkü bu yeni düzenlemeyle artık prime ihtiyacı kalmayanların, ödeyemedikleri prim borçlarını dert etmelerine gerek kalmayacak. Bu borçtan kurtulmuş olacaklar.
 
Silinecek prim borçlarının daha sonra borçlanılmasında, bugünkü borçlanma koşulları geçerli. Yani prime esas kazanç ile bunun 6.5 katı arasından, serbest meslek mensubunun kendisinin belirleyeceği prime esas kazanç tutarı üzerinden borçlanma mümkün olabilecek.
 
Diğer yandan yeni düzenlemeyle beraber, 2 yıldan fazla prim borcu olan esnafın, emekliliği için kendisine yetecek kadar süreyi borçlanması da mümkün olabilecek. Yani 3 yıllık prim borcu olan bir esnaf, emekliliğine yetmesi durumunda örneğin bu borcun sadece yarısını borçlanabilecek.
 
24 aydan daha kısa süreli prim borcu olanlar için de halen yürürlükte olan 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkında Yasa uyarınca taksitlendirme yapabilmek mümkün. Yeni düzenleme prim tahsilâtının artırılmasının yanı sıra, borçları nedeniyle sağlık yardımlarından yararlanamayan esnafa yeni bir imkân tanıyor. Borcundan kurtulan serbest meslek sahipleri için sağlıktan yararlanmanın önü böylece açılmış olacak
 
Anahtar Kelimeler:Bağkur, Ssk, Prim, Affı, , Torba, Yasa’yla, BağKur, borcu, yapılandırma, sayesin,
Kaynak / Editör:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
Kredi kartına öğrenci tarifesi!
İstanbul'da Dev Bir Arsa Daha Satılıyor
Hisarcıklıoğlu, Rize'de Artan Kaçak Çay Tüketimi Hakkında Konuştu

Hisarcıklıoğlu, Rize'de Artan Kaçak Çay Tüketimi Hakkında Konuştu
İtiraz Eden Ödediğini Geri Alıyor
Dolar Durdurulamıyor
Bağkur SGK Affı Ne Zaman Çıkacak
Prim Borcu Olan Emeklilere Müjdeli Haber
Diğer Başlıklar

Rize'de Miting Alanları Belirlendi
Rize'de Karakolun Yanında Silahlı Gasp Girişimi
Ardeşen GSK, Bursa'yı Rahat Geçti
Rizespor'un Kötü Oyunu Mağlubiyeti Getirdi : 2-0
"Atmacalar" ikinci yarıya puanla başlamak istiyor
Rekor Satış
Rizeli Vatandaşın Antika Tutkusu
Ardeşen'de Charlie Hebdo Dergisi Protesto Edildi
Hikmet Karaman: Favori Galatasaray ama...
Pazarspor Kırklarelispor’un sağ bek oyuncusu Hasan Erdi Aslan ile anlaşmaya vardı.
Yazarlar
Doç. Dr. Serkan Naci Koç
ENERJİDE DOĞALGAZA BAĞIMLI TÜRKİYE VE NÜKLEERE GEÇİŞ
Dünyada enerji kullanımı, sanayileşme hamlesi...
Vahap SEYMENOĞLU
LİYAKÂT MI, MENSUBİYET Mİ?
       LİYAK&A...
Kim Kimdir
Spor Toto Süper Lig Puan Durumu
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(11 Online) 0,05ms